Kokių medžiagų reikėtų vengti kosmetikoje

Perkant kosmetikos priemones reikia visada žiūrėti į sudėtį, kuri nurodyta ant pakuotės. Stenkitės vengti priemonių, kurių sudėtyje yra šie jūsų sveikatai kenksmingi ingridientai. Rinkitės saugią kosmetiką.

Susikurkite savo tvirtą sampratą ir naudokite tai kas saugu jums ir jūsų šeima. Tai brangiausias turtas, saugokime savo ir savo artimųjų sveikatą.

Maži kiekiai –maža rizika? Kosmetikoje leidžiama naudoti net tokias medžiagas, kurios paprastai yra draudžiamos kitose pramonės šakose ar gaminiuose, dėl paprastos priežasties – čia jų kiekiai yra labai maži, todėl jos turėtų būti saugios.

Tačiau suskaičiuokime visas priemones, kurias mes naudojame kiekvieną dieną: dantų pasta, muilas, šampūnas, plaukų kondicionierius, plaukų želė, dezodorantas, kūno pienelis, kremai, kvepalai, skutimosi priemonės, makijažas, nagų lakas...

Žmogus per dieną vidutiniškai naudoja apie 20-25 kosmetikos ir higienos priemones, kuriose yra apie 200 įvairių medžiagų! Dauguma jų tiesiogiai kontaktuoja su oda, kitas įkvepiame. Iki 70% ant odos tepamų, purškiamų priemonių absorbuojasi į kūną.

Taigi per metus ir per visą gyvenimą sunaudojami tų medžiagų kiekiai nėra tokie jau maži!

Galbūt todėl vis daugėja vėžinių susirgimų, apsigimimų, vystymosi sutrikimų, kitų sveikatos problemų, tačiau niekas negali atsakyti kodėl? Daugelis motinų organizme susikaupusių medžiagų yra perduodamos kūdikiams per placentą arba pieną!

Ingredient

Naudojimas

Kenksmingumas



Aliuminio Druska

Naudojama dezodorantuose, antiprespirantuose Nepageidaujamas poveikis:kaupiasi kauluose, sukelia vėžį (aliuminio sulfatas, aliuminio chloridas bei cirkonio junginiai). Žinoma, kad aliuminis gali pakenkti ląstelių DNR, o parabenai skatina pakenktų ląstelių augimą.

Antibakterinės medžiagos. Triklozanas arba 5-chlor-2-(2,4-dichlorfenoksi) fenolis (Microban)

Naudojamos gaminant dezodorantus, dantų pastą, intymios higienos priemones, servetėles, muilą, burnos skalavimo skystį. Per didelis sterilumas gali sukelti daug problemų! Tai gali būti silpno imuniteto priežastis. Patekęs į ne tokias sterilias sąlygas, organizmas nepajėgia susitvarkyti su mikroorganizmais. Vystosi šioms medžiagoms atsparios bakterijos, kurių poveikiui gydyti gali prireikti stiprių antibiotikų. Triklozanas kaupiasi organizmuose (rastas motinos piene,žuvyse) ir gali sukelti vystymosi sutrikimus. Gaminant ir deginant triklozano turinčius produktus ar esant saulės poveikiui formuojasi dioksinai, sukeliantys vėžį.

BHT (Butylated Hydroxythaluene)

Naudojamas kremuose bei dezodorantuose. Tikslas: antioksidantas, pailgina kosmetikos galiojimo laiką. Nepageidaujamas poveikis: sintetinis antioksidantas, kuris sukelia alergines reakcijas. Vietoj BHT patariama naudoti natūralius antioksidantus, pav. vitaminus E, C ir kitus.

Butilhidroksitoluenas (BHT/BHA)

Naudojamas losjonuose nuo saulės, lūpų dažuose, kreme veidui, dažuose blakstienoms, antakiams kaip antioksiduojantis konservantas. Nepageidaujams poveikis: gali sukelti alergijas, įtakoti elgsenos sutrikimus ir reprodukcines problemas, ardo endokrininę sistemą. Beje, jis draudžiamas vaikų maiste!

Dietanolaminas (DEA) ir trietanolaminas (TEA)

Naudojami labai plačiai kaip emulsikliai ar putojimą sukeliančios medžiagos. Jie gali slėptis ir po kitomis sudėtinėmis kosmetikos dalimis, pavyzdžiui laurilsulfatu ir kt. Nepageidaujamas poveikis: sukelia odos dirginimą, dėl jų gali susiformuoti vėžinius susirgimus sukeliančios medžiagos – nitrozaminai.

Ftalatai

Tai gausiausiai naudojamas ir labiausiai paplitęs žmogaus pagamintas teršalas. Sutinkama lūpų dažuose, kvepaluose, dezodorantuose, plaukų priežiūros priemonėse, nagų lake.Randami plastikiniuose vaikų žaisluose, liubrikantuose, vaikų priežiūros produktuose, gali būti maisto produktuose ( atsiranda jų pakavimo metu). Nepageidaujamas poveikis: jie neigiamai veikia vyrų reprodukcinę sistemą, kenkia kepenims, trikdo medžiagų apykaitą, silpnina imuninę sistemą, vaikams gali sukelti astmą. Į vaiko organizmą ftalatai patenka pro odą ar burną, nes vaikai viską liečia ir deda į burną ( taip pažindami pasaulį), taip pat naudojant vaikams skirtus losjonus, pudras, šampūnus. Kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau chemikalo patenka pro odą dėl medžiagų apykaitos ypatumų. Nuo 2006 metų Europos sąjungoje uždrausti šeši ftalatai, jų negalima naudoti jaunesnių negu trys metai vaikų žaislų gamybai, nes šiuos žaislus vaikai deda į burną. Tėvams patariama mažiau naudoti kosmetinių priemonių kūdikiams, ypač šampūnus, pudras, losjonus, nes gali būti neigiamas poveikis vystymuisi ir dauginimosi sistemai. Jie ypač pavojingi nėščioms moterims, kadangi net maža dozė pažeidžia vaisiaus vystymąsi.

Kvapiosios medžiagos (angl. Perfum, Fragrance)

Naudojamos visur. 95% kvapams naudojamų medžiagų yra sintetinės, pagamintos iš naftos. Viename kosmetikos gaminyje gali būti 50-100 kvapiųjų medžiagų. Nepageidaujamas poveikis: dirgina odą ir kvėpavimo takus, gali sukelti alergiją,astmą. Prasiskverbia pro odą, pažeidžia kepenis, inkstus, nervų sistemą. Dėl savo ypatingo patvarumo ir savybės biologiškai kauptis randamos gyvūnų riebaliniame audinyje, kraujo lipiduose, motinų piene.

Mineralinis aliejus, Mineral Oil (Paraffinum Liquidum)

Naudojamas visų tipų kremuose masažiniuose aliejuose, tai yra pagrindinė „vaikų aliejaus” medžiaga. Tikslas: odos minkštinimas, riebinimas. Nepageidautas poveikis: pigus naftos subproduktas, kuris padengia odą „nekvėpuojančiu” sluoksniu, sudaro komedonus (juoduosius taškus, uždegimus). Gali turėti policikliškųjų aromatizuotų angliavandenių (PHA), taip pat kancerogenai ir mutagenai. Kosmetikoje dažniausiai naudojamas, nes yra pigesnis nei augaliniai aliejai

Parabenai, Paraben (Metyl, Butyl, Propyl, Isobutyl)

Naudojama beveik visose plaukų bei odos priežiūros produktuose. Tikslas: tai konservantas, naudojamas produkto galiojimo laikui prailginti. Nepageidaujamas poveikis: gali būti daugelio alerginių reakcijų ir odos išbėrimų priežastimi. Jie yra mutogenai ir imituoja moteriškųjų hormonų veiksmus, pažeidžia endokrininę sistemą, yra toksiški. Parabenai turi savybę įsisiurbti į giliausius odos sluoksnius, absorbuotis kraujotakos sistemoje bei susikaupti organizmo audiniuose. Taip šios medžiagos gali pasiekti didelę koncentraciją ir pastebimai kenkti imuninei sistemai, taip sukelti vėžį. Dėl to gali atsirasti įvairių ligų bei anomalijų. Be to, šios medžiagos per motinos organizmą yra perduodamos palikuonims (parebenai surasti ir motinos piene).

Propileno glikolis, Propylene Glycol

Dažniausiai naudojamas tonikuose, veido, akių ir kūno kremuose. Tikslas: odos drėkiklis ir priedų skystiklis kosmetikos gamyboje, taip pat naudojamas antifrizų, stabdžių skysčių bei lakų gamyboje. Nepageidaujamas poveikis: toksiškas, sukelia kepenų anomalijas (testuoti su gyvūnais), turi ypač mažą, molekuliarinį svorį, dėl to lengvai patenka į audinius. Išsiurbia drėgmę, dėl ko sausėja oda. Žinomas kaip galimas alergijos, dilgėlinės ar egzemos sukėlėjas. Propileno glikolio vietoje patariama naudoti augalų gliceriną.

ß-fenilendiaminas (etiketėje nurodoma PPD, p-fenilenediaminas)

Naudojamas tamsiuose plaukų dažuose ir juodoje chna laikinoms tatuiruotėms. Nepageidaujams poveikis: ilgalaikis kartotinis plaukų dažų naudojimas kai kuriems žmonėms gali suketi stiprias alergines reakcijas ar net šlapimo pūslės vėžį. Tamsiuose dažuose yra nemažai sudedamųjų medžiagų,kurios gaunamos iš akmens anglies dervos (taip pat ir ß-fenilendiaminas), kuri pati yra kancerogeniška. ß-fenilendiaminas lengvai prasisverbia per odą, gali sukelti alergiją ir vėžį bei apsigimimus.

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) / Sodium Laureth Sulfate (SLES).

Naudojamas šampūnuose, dantų pastoje, vonios ir dušo priemonėse kaip nuriebalinanti, putojimą sukelianti medžiaga. Nepageidaujamas poveikis: dirgina odą, akis ir kvėpavimo takus, gali pažeisti kepenis, plaučius ir imuninę sistemą. Yra įrodymų, kad gali turėti neigiamą poveikį vaisingumui.

Trietanolaminas, Dietanolaminas, Triethanolamine (TEA), Diethanolamine (DEA)

Naudojamas įvairiuose kremuose, dezodorantuose, šampūnuose. Tikslas: putojanti medžiaga ir kosmetikos skystiklis gamyboje. Nepageidaujamas poveikis: gali būti įvairių alerginių reakcijų priežastimi, dirginti, sausinti odą bei plaukus. Dažnai kosmetikos produktuose taip pat naudojamas Isopropyl Mystrate (aliejaus tipo minkštinanti medžiaga), kuris sujungtas su TEA arba DEA formuoja vėžį sukeliančius kancerogeninius cheminius junginius – nitrosaminus.