Kūdikių kūnelių priežiūra
Vaikų odos ypatumai
Norėdami geriau suprasti odos funkcijas bei priežiūrą, turėtume prisiminti jos sandarą. Viršutinis odos sluoksnis, epidermis, tiek suaugusiųjų, tiek mažylių audinius saugo nuo įvairių pažeidimų. Po epidermiu yra tikroji oda, kurioje išsiraizgiusios kraujagyslės, nervai. Kūdikio epidermio sluoksnis labai plonas, kraujagyslės labai arti odos paviršiaus, todėl kenksmingosios medžiagos lengvai gali patekti į kraujotaką ir kūdikio odą galima greit sudirginti, pažeisti.
Apsauginių savybių kūdikio oda turi nedaug. Visų pirma ji daug plonesnė už suaugusio žmogaus, todėl negali patikimai saugoti nuo mechaninių, fizinių, cheminių veiksnių bei mikroorganizmų.
Taip pat vaikučių odelė turi mažai riebalinių liaukų, todėl greitai džiūsta ir yra silpnai apsaugota nuo ultravioletinių spindulių poveikio. Suaugusio žmogaus oda padeda reguliuoti kūno temperatūrą, tačiau kūdikių ne visuomet gerai atlieka šią funkciją.
Nereikėtų pamiršti dar vienos odos funkcijos – skysčių balanso palaikymo. Vaikai labai greitai netenka skysčių, todėl jų odelė sausėja ir raukšlėjasi. Druskos iš žmogaus organizmo taip pat išsiskiria pro odą su prakaitu. Tačiau mažų vaikų prakaito liaukos dar nėra iki galo išsivysčiusios, jie mažiau prakaituoja, todėl ir druskos į išorę išskiriamos prasčiau.
Vaikų oda, kaip ir suaugusiųjų, iš aplinkos absorbuoja įvairias medžiagas, taip pat gydomąsias bei toksines. Todėl, tepant kūdikio odą įvairiais tepalais ir kremais, to nereikėtų pamiršti. Visų pirma reikėtų žinoti, kokias priemones reikia rinktis ir kaip jas tinkamai naudoti.
Švaros garantas - vaikiškas muilas
Dažniausi kūdikių odos pažeidimo požymiai – tai išsausėjimas, niežulys, pleiskanojimas, odos uždegimai, infekcijos. Aišku, šiuos negalavimus gali sukelti netinkama kasdienė odos priežiūra.
Verta prisiminti, kad geriausias kūdikio odelės švaros garantas – švelnus muilas ir vanduo. Naudokite natūralias prausimosi priemones, jos bekvapės ir neutralaus pH. Tai galėtų būti paprastas, ekologiškas vaikiškas muilas. Visada žiūrėkite muilo sudėtį. Muilas gaminamas iš įvairių aliejų.
Kad geriau putotų dažnai ir į vaikiškus muilus dedamos cheminės medžiagos tokios kaip sodium laureth sulfate (nepageidaujamas poveikis: dirgina odą, akis ir kvėpavimo takus, gali pažeisti kepenis, plaučius ir imuninę sistemą. Yra įrodymų, kad gali turėti neigiamą poveikį vaisingumui).
Pats geriausias muilas yra tas, kurio pagrindinis ingridientas yra kokosų aliejus. Kokosas natūraliai putoja ir kad muilas būtų skalsesnis dedama palmių, alyvuogių ar kitokių aliejų. Tai idealus muilas jūsų kūdikio odelei.
Kaip pasirinkti tinkamas odos priežiūros priemones?
Vaiko odelė yra labai jautri, švelni ir lengvai pažeidžiama. Taigi nereiktų pamiršti, kad visas reikiamas priemones svarbu parinkti pagal mažylio odelės tipą, kad išlaikytų reikiamą pH. Kaip nebūtų keista, bet naujagimių ir vaikų priežiūros priemonėse randama labai daug kenksmingų cheminių medžiagų.
Rekomenduojama odos priežiūrai naudoti bekvapes, bespalves priemones, nes kvapą ir spalvą jiems suteikia cheminės medžiagos, kurios kelia alergiją ir dirgina odą.
Oda, kaip ir bet kuri organizmo sistema, auga, bręsta ir tvirtėja. Paprastai daugelis kūdikių odos negalavimų augant sumažėja ar visai dingsta. Tačiau, jei nuo pat pirmųjų dienų mažylio odelė nebus prižiūrima, negalavimai gali išlikti ilgesnį laiką ir kankinti daug metų.
Visuomet stenkitės rinktis tik natūralias priežiūros priemones, nes jas naudojant yra mažiausia odos sudirginimo tikimybė.
Kaip ir suaugusių, vaikučių odelė gali skirtis, vienų labiau linkusi išsausėti, rausti, kitų šusti ir t.t., todėl prieš pasirinkdami odos priežiūros priemones jūs (nes jūs daugiausiai laiko praleidžiate su mažyliu ir žinote, kaip į įvairias aplinkos sąlygas reaguoja jo oda) turite įvertinti savo vaiko odos tipą.
Kūnelio priežiūrai naudokite natūralų, nerafinuotą taukmedžių sviestą. Tai riebalinis ekstraktas iš taukmedžių riešutų sėklų. Jis turi drėkinamųjų ir gydomųjų savybių. Todėl mažyliams pravers kiekvieną dieną, nes ne tik apsaugo, bet ir sugydo nušutusią, jautrią kūdikių odelę.
Taukmedžių ekstrakte yra natūralių uždegimą slopinančių medžiagų, gydančių įvairiausius odos negalavimus: egzemą, dermatitą, psoriazę, sumušimus, uždegimus, vabzdžių įkandimus ir kitus odos negalavimus.
Šis ekstraktas nuramina sudirgusią odą, mažina niežėjimą, gydo išsausėjimų pažeistą jautrią kūdikių odelę. Tai puiki priemonė žaizdelėms gydyti ir paraudusiai odai puoselėti.
Vaiko maudynės
Net ir esant normalaus tipo odelei galima į vandenį įlašinti truputį specialaus aliejuko, arba įdėti mažą gabalėlį taukmedžių sviesto– jis vandens paviršių padengs plona plėvele, kuri, baigus maudyti, liks ant vaikučio kūno, jį maitins ir saugos odą nuo sausėjimo ir palaikys normalią odos būklę.
Vonelėje su aliejumi maudyti reiktų 1-3 kartus per savaitę, 10-15 minučių, nenaudojant muilo ir šampūno. Jei nenaudojate aliejaus, po maudynių vaiko odelę sausai nušluostykite ir visą kūnelį patepkite taukmedžių sviestu ar kitu kūdikiams skirtu aliejuku.
Jei ant kūdikio galvelės tik reti trumpi plaukučiai, geriau plaukite juos vaikišku muilu. O, jei jūsų mažylio plaukai purūs, tankūs, galima naudoti ir šampūnus. Jie suteiks plaukams žvilgesio, pašalins statinį plaukų įelektrinimą. Rekomenduojama rinktis specialiai vaikams sukurtus šampūnus. Jeigu jūsų mažylio oda linkusi jautriai reaguoti į įvairias kūno priežiūros priemones, tuomet maudynėms ir plaukučiams plauti geriau rinkitės vaikišką muilą.